لازمه اقدام موثر برای کودکان تغییر نگرش نسبت به آن ها است

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد، عبدالحسین وهاب زاده، ایده پرداز مدرسه طبیعت در کشور در نشست هم‌اندیشی «شهر دوستدار کودک»، اظهار کرد: بر خلاف تمامی شهروندان که دارای حقوق و تکالیفی هستند، کودک تنها شهروندی است که هیچ تکلیفی بر دوش او نیست. بنابراین اگر قرار است برای شهروندان شهر اقدامی انجام شود، قبل از همه باید کودکان در اولویت قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از انجام هرگونه اقدام برای کودکان، ابتدا باید تعریف مشخصی از کلمه «دوستدار» و «کودک» ارائه دهیم تا بتوان اقدام موثری برای آن ها انجام داد.

وهاب‌زاده افزود: تا امروز کودک به عنوان یک موجود ضعیف، نادان و ناتوان که مصلحت خود را نمی داند و بزرگسالان باید به نیابت از او تصمیم بگیرند، شناخته می شد، در حالی که علم تعریف دیگری از کودک ارائه داده است که طبق آن، کودک موجود پژوهنده وخود یادگیرنده محسوب می شود که نیازی به آموزش چندانی ندارد و چنانچه به او جازه داده شود، می تواند به خوبی از خود مراقبت کند. بنابراین تا زمانی که تعریف ما از کودک تغییر نیابد، نمی توان صرفا با تکیه بر ایجاد فضاهای سبز، مدرسه سبز و خیابان‌های زیبا اقدام موثری انجام داد.

وی با اشاره به اینکه فرستادن اجباری کودک به مدرسه در صورتی که علی رغم میل باطنی‌اش باشد، کودک آزاری است، بیان کرد: مظلوم‌ترین و آسیب پذیرترین شهروند از بین تمامی شهروندان، کودکان هستند. زیرا کودک برخلاف سایر افراد جامعه از نظر جثه ضعیف است و توانایی دفاع از خود را ندارد. این باعث می شود تا نظام آموزش و خانواده او را به هر سمتی که مایلند هدایت کنند

manager