از اینکه در مسیر بازگرداندن حق طبیعی کودکان برای تعامل آزادانه با طبیعت، با جریان مدرسه طبیعت همراه شده‌اید، شادمانیم. لطفا جهت حضور در مدرسه طبیعت کاوی‌کنج، قوانین زیر را مدنظر داشته باشید:

  • در صورت انصراف موسسه از شرکت در برنامه، مبلغ پیش‌پرداخت بازگردانده نخواهد شد.
  • تجربه هواهای مختلف خود قسمتی از تجربه طبیعت برای کودک است، انصراف از برنامه به دلیل سردی یا گرمی هوا از سوی مدرسه طبیعت کاوی‌کنج مورد پذیرش نبوده و تنها در صورت اعلام تعطیلی از جانب آموزش و پرورش در روزهای هماهنگ شده، مبلغ پیش‌پرداخت مسترد خواهد شد.
  • در صورت برگزار نشدن برنامه با توافق طرفین در روز انتخابی، جلسه جایگزین آن با هماهنگی حداقل یک هفته از قبل، می‌تواند جایگزین شود.
  • در صورتی که به هر دلیل برنامه از سوی مدرسه طبیعت کاوی‌کنچ برگزار نشود، پیش‌پرداخت مسترد شده و یا با توافق با موسسه برنامه جایگزین در نظر گرفته می‌شود.
  • معلمین و مراقبین همراه کودکان در مدت برگزاری کارگاه می‌بایست در فضای مخصوص همراهان کودک قرار داشته باشند و نمی‌توانند به فضای فعالیت کودکان وارد شوند، یک نفر به نمایندگی از موسسه می‌تواند به مستندسازی فعالیت کودکان بپردازد.
  • حیوانات در فضای مدرسه طبیعت آزاد هستند، در صورتی که از حیوانات می‌ترسید، حتما این موضوع را پیش از حضور در مدرسه طبیعت مدنظر قرار دهید.
  • تعداد کودکان حاضر در کارگاه مبتنی بر توافقی است که صورت گرفته است و مدرسه طبیعت کاوی‌کنج هیچ مسئولیتی در قبال کم و یا زیاد شدن تعداد کودکان ندارد.
  • لیست دقیق اسامی کودکان را حتما تا 24 ساعت قبل از روز برنامه به آدرس kavikonj@gmail.com برای ما ایمیل کنید، یا به شماره 09150602623 تلگرام کنید.
  • مواردی از قبیل سابقه ابتلا به حساسیت‌ خاص، بیماری خاص، آسیب‌دیدگی شدید، عمل جراحی و مواردی ازین دست را که نیاز است مدرسه طبیعت کاوی‌کنج در مورد کودکان از آن مطلع باشد، حتما تا 24 ساعت قبل از روز برنامه، به همراه لیست اسامی کودکان ارسال نمایید.

 

تجهیزات ضروری برای حضور کودکان در کارگاه مدرسه طبیعت کاوی‌کنج

  • هر کودک به هنگام ورود به مدرسه طبیعت کاوی‌کنج می‌بایست با خود پوشش و وسایل مناسب برای فعالیت داشته باشد، منظور از پوشش مناسب، لباس مناسب فصل و پوشیدن آن به صورت لایه لایه است که امکان کم و زیاد کردن لباس را بدهد، لباس آستینِ بلند داشته باشد و شلوار بلند باشد. رنگی یا گلی شدن لباس ایرادی نداشته باشد و کفش مناسب دویدن باشد. منظور از وسایل مناسب حداقل یک دست لباس و کفش اضافه، یک حوله کوچک، یک لیوان یا قمقمه آب شخصی و یک وعده چاشت سالم می‌باشد.

رضایت‌نامه

“بازی در طبیعت به هیچ عنوان از بسیاری از کارهای دیگری که بچه‌ها انجام می‌دهند، خطرناک‌تر نیست، مانند رو به پایین دویدن در پله‌ها، بازی فوتبال، بازی در خودرو یا دوچرخه‌سواری؛ اگرچه بازی در فضای باز خطراتی دارد، ولی رشد واقعی را به ارمغان می‌آورد. شما همیشه باید ایمنی را در نظر بگیرید اما خطرات جزئی نباید فکر و ذکر شما بشوند. بهتر است بدانید که شایع‌ترین علت مرگ ناگهانی کودکان، حوادث رانندگی است. اما هنوز هم با اتومبیل کودک خود را جابه جا می‌کنید. اجازه ندهید که خطرات قابل کنترل، بچه‌ها را از بازی در طبیعت محروم کند. دیر یا زود، فرزندان شما باید یاد بگیرند که خطرات را تشخیص دهند، محدودیت‌های خود را ارزیابی کنند و مسئولیت عمل خود را برعهده بگیرند.
ترجیح می‌دهید این مهارت‌ها را در بالا رفتن از درخت حیاط خلوت، در سن هشت سالگی، یاد بگیرند و یا صبر می‌کنید تا در شانزده سالگی و زمانی که پشت فرمان یک خودرو هستند آن را بیاموزند؟”

(Finch, K. A Parent’s Guide to Nature Play (Omaha, Nebraska: Green Hearts Institute for Nature in Childhood,2009

 

در مدرسه طبیعت کاوی‌کنج، کودک می‌تواند از بستری طبیعی و پر نشاط برای رشد سالم و پویای خود بهره‌مند شود. بستری که در آن کودک جهت تعامل با همسالانش بازی می‌کند، بازی خلق می‌کند (گل بازی، خاک بازی، بازیهای خلاقانه جدید و…)، جهت رشد مهارت‌های فیزیکی‌اش از درخت و تپه و نردبان چوبی و طنابی بالا می‌رود، می‌پرد، می‌دود و جهت اجرایی کردن ایده‌هایش از ابزاری همچون میخ و چکش و اره و… استفاده می‌کند، جهت پرورش خلاقیت و کنجکاوی‌اش به کنکاش و جستجو در محیطی ناشناخته می‌پردازد، جهت پرورش حس مسئولیت‌پذیری و کنجکاوی و خلاقیت با حیواناتی همچون گوسفند و سگ و گربه و خرگوش و پرنده و حشره در تعامل می‌باشد و…
یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین دغدغه‌های مدرسه طبیعت کاوی‌کنج در تجربه آزادانه طبیعت، حفظ ایمنی و سلامت کودکان است، دست‌اندرکاران و تسهیلگران کاوی‌کنج همه تلاش خود را برای کاهش خطرات و جلوگیری از آسیب به کار می‌گیرند و رعایت ایمنی کودکان در صدر وظایف تسهیلگری تعریف شده است، اما مسئولین و مراقبین عزیز باید به این نکته توجه کنند که ایمنی صددرصدی و همزمان بهره بردن از منافع بودن کودک در طبیعت امکان‌پذیر نیست و هیچگاه نمی‌توان احتمال بروز حادثه را به صفر رساند. تنها در صورت در قفس کردن کودکان و جلوگیری از یادگیری آنها می‌توان ایمنی همه‌جانبه آن‌ها را تضمین کرد.
بنابراین باید همواره این نکته را به خاطر داشت که برقراری توازن میان ایمنی کودکان و فراهم آوردن فرصت بودن و بازی آن‌ها در محیط‌های باز و طبیعی برای رشد بهینه کودکان ضروری است و این امر تنها با درک متقابل این موضوع از سوی دست‌اندرکاران مدرسه طبیعت و والدین و مراقبین عزیز امکان‌پذیر است.